+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33
 

Burun Estetiği

İnsan yüzünün tam ortasında oldukça geniş bir yer işgal eden burun, yüzün estetik bütünlüğüne katılan en önemli morfolojik elemandır. Gerek cepheden, gerekse profilden bakıldığında, alın, yanaklar ve çene ile uyum içerisinde, yüzün genel estetik hatlarının arasından çok da göze batmadan kendini belli eden, ideal formdaki bir burun, yüzün genel bakışta çok zarif ve etkileyici görünmesini sağlar.

Ancak burnumuzun genetik yapısı gereği, veya başımızdan geçen bir kazanın sonucu olarak karşımıza çıkan anatomik bozukluklar, sadece burnun değil tüm yüzün estetiğini bozmaktadır. Daha önemli bir konu ise, burun anatomisindeki bozukluğun çoğu zaman sadece görüntüyü değil, burnun asıl görevi olan “rahat nefes alıp verme” yetisini de bozmasıdır.

İşte, günümüzde kullanılan modern estetik burun ameliyatı (rinoplasti) teknikleri, her iki problemi de ortadan kaldırmayı amaçlar. Hedef, hastanın genel yüz yapısı ve istekleri doğrultusunda bir görünüme sahip, ve aynı zamanda rahat nefes alıp veren bir burundur. Her hasta birbirinden farklıdır, dolayısıyla cerrahi olarak planlanacak çözümler de hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Hastanın anatomik özellikleri, beklentileri ve sağlık durumunun detaylı bir değerlendirmesinin ardından, yapılacak operasyon planı hastaya açıklanır. Hastaya neler yapılacağı, nerede ve ne şekilde yapılacağı, operasyon öncesinde, operasyon esnasında ve operasyon sonrasında hastayı nelerin beklediği, tampon ve alçı kullanım süreleri, iyileşme dönemi ve bu dönemde dikkat edilecek hususlar hastaya detaylı olarak açıklanır. Hastadan imzalı bir onam formu alınır. Bu görüşmenin ardından planlanan operasyon gerçekleştirilir, ve hasta iyileşme dönemine girmiş olur.

Ameliyat sonrası erken dönemde genellikle burunda hem iç tamponlar hem de alçı bulunmaktadır. Yapılan işlemin büyüklüğüne ve hastanın bünyesine göre değişen miktarlarda ödem (şişlik) ve yer yer morarmalar çoğunlukla bu dönemde görülür.Genellikle operasyonu takip eden 3. günde tamponlar çekilmekte, ortalama 7. günde de burun alçısı alınmaktadır. Bu süreler yapılan operasyonun özelliğine göre değişkenlik gösterebilmekte, hatta bazen alçı hiç kullanılmayabilmektedir. Şişlik ve morlukların süresi de hastaya ve operasyonun detaylarına göre değişmekle birlikte çoğunlukla morluklar 5-10 günde kaybolur. Ödem ilk 2-4 haftada büyük ölçüde azalmakta, ancak burnun son halini alması ortalama 1 yılı bulmaktadır.


Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
Telefon: +90 212 2 800 800
Mobil: +90 506 776 93 33
Online Randevu İçin Tıklayınız