+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33
 

Göz Kapağı Estetiği

İnsanlar arası sosyal iletişimin ilk adımı göz temasıdır. Bir kişinin yüzüne bakarken ilk önce gözlerine bakarız. Bu nedenle gözler ve göz kapakları genel yüz estetiğinde çok önemli bir yere sahiptir. Yüzün ifade ve duygulanımları gözde şekillenmeye başlar.

Yüzde yaşlanmaya, bazı diğer tıbbi problemlere, veya genetik özelliklere bağlı olarak göz kapaklarında çok farklı anatomik değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarında oluşan çok küçük bir deformite bile kişinin bakışlarını, dolayısıyla genel ifadesini bozacaktır. Yaşlılığa bağlı değişiklikler genel olarak göz kapaklarında cilt fazlası ve alt göz kapaklarında daha belirgin olmak üzere torbalanmalar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu görünüm yüz yaşlanmasının en önemli elemanıdır. Yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi faktörler bu görüntüyü daha da belirgin hale getirmektedir. Üst göz kapaklarındaki cilt ve yağ doku fazlalığı gözlerin üzerine adeta bir yük gibi yığılmakta, ve kişinin gözünü açabilmek için harcadığı çabayı kat kat arttırmaktadır. Gerek görüntüdeki bozulma, gerekse göz kapaklarının ağırlığındaki artış kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve bir çare arayışına itmektedir. Bu problemin tek çözümü “blefaroplasti” adı verilen bir operasyondur.

Göz kapağı problemi olan hastalar öncelikle detaylı bir fizik muayeneye alınırlar. Göz kapağı fonksiyonları değerlendirilir, skorlanır ve bazı hesaplamalar sonucu ortaya cerrahi plan çıkar. Bu planda göz kapağının neresine, ne şekilde müdahale edileceği, cilt ve yağ fazlasının (varsa) ne kadarının alınacağı gibi kritik önemi olan noktalar netleştirilir ve hastayla paylaşılır. Göz kapakları, anatomik yapılarının çok komplike ve hassas olmalarından dolayı çok titiz bir çalışma gerektirmektedir. Operasyonlar eğer tek başına yapılıyorsa lokal anestezi ve/veya sedasyon ile, eğer yüze veya vücuda yönelik başka prosedürlerle birlikte yapılıyorsa genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrası dönemde göz kapaklarında oluşan şişlik ve morluklar yaklaşık 5-7 gün içerisinde kaybolmaktadır. Göz kapakları, cilt kalitesi üst düzeyde olan, yara iyileşmesini çok seri ve düzgün bir şekilde tamamlayan dokulardır. Bu sebeple göz kapaklarında yapılan işlemin ardından belirgin bir iz kalmaz.


Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
Telefon: +90 212 2 800 800
Mobil: +90 506 776 93 33
Online Randevu İçin Tıklayınız