+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33
 

Kulak Estetiği

Normal anatomide ve boyuttaki kulaklar insan yüzünde belki de en az ilgi çeken noktalardır. Tam tersine, kulakların anatomik yapısında bir bozukluk olduğu taktirde ilk bakışta dikkati çekmektedir. Kulak yapısı ile ilgili çok sayıda yapısal bozukluk ve bunların her birine yönelik çok çeşitli çözümler mevcuttur. Dış kulağın yapısal bozukluklarının çoğunda kulak kepçesinin saçlı deri ile yaptığı açı ve kulağın kendi içindeki bükülme açısı normalden geniş olmaktadır. Bu açı bozukluğu, yüze karşıdan bakıldığında kulakların “kepçe kulak” şeklinde görünmesine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kulak sayvanı normalden büyük, küçük, geniş, çıkıntılı, sivri, fazla düz, fazla yuvarlak… vs olabilmektedir. Bazı doğumsal sendromlar da kulak problemlerini içerebilmekte, hatta kulağın kısmi veya tam yokluğu görülebilmektedir.

Kulak problemleri ile karşımıza çıkan hastalar sadece erişkinler değildir. Kulak deformiteleri genellikle erken çocukluk yaşlarında belirginleşmekle beraber buna bağlı psikolojik sorunlar genelde çocuk kreş, okul gibi sosyal ortamlara girmeye başladıktan sonra kendini gösterir. Çocuk bu problemden ne kadar erken kurtarılırsa psikolojik yapısı o kadar az etkilenecektir. Ancak kulağın gelişim özelliklerinden dolayı 7 yaşından önce bu deformitelere müdahale etmek doğru değildir. 7 yaş civarında kulak büyümesinin %80’i tamamlandığından, kulağa yönelik operasyonlar bu yaştan sonra her yaşta güvenle yapılabilmektedir.

Operasyondan önce yapılan detaylı fizik muayene ve ölçümlerle problemlerin tam olarak ne olduğu ortaya koyulur ve teknik çözümler planlanır. Yapılacak işlem detayları hastayla konuşulup onayı alındıktan sonra operasyon planlanır.  Operasyon erişkin hastalarda genelde lokal anesteziyle tamamlanabilmekte, ancak çocuk hastalarda sedasyon veya genel anestezi tercih edilmektedir. Yapılan işlem kabaca, kulaktaki açı bozukluklarının giderilmesi, ve eğer gerek görülürse doku fazlalıklarının uzaklaştırılması şeklinde olmakta, ve genelde 1 saatten kısa sürmektedir. Elbette hastanın ihtiyaçlarına göre operasyonun özellikleri ve süresi farklılık gösterebilir.

Operasyon sonrası dönem oldukça konforlu ve ağrısızdır. 5-7. günlerde dikişler alınır ve hasta tamamen normal hayatına döner. Kulaklarda oluşan ödem ortalama 10-15 günde çözülmektedir. Özellikle çocuk yaş grubundaki hastalara operasyon sonrası dönemde kullanmaları için saç bantları önerilmektedir. Kulak operasyonları sonucu hemen ertesi gün kendini gösteren ve hasta memnuniyeti üst düzeyde olan sorunsuz işlemlerdir.


Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
Telefon: +90 212 2 800 800
Mobil: +90 506 776 93 33
Online Randevu İçin Tıklayınız