+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33
 

Liposuction ve Vücut Biçimlendirme

Vücut güzelliği hissi, vücut konturlarının düzgünlüğü ile oluşmaktadır. Kalça, bel, uyluk gibi yapıların arasındaki sınırlar, diz, ayak bileği, boyun kavsi gibi ince bölgeler, vücut silüetini ortaya çıkarmakta çok ciddi öneme sahiptir. İşte bu bölgelerdeki lokal yağlanmalar oldukça sık ortaya çıkmakta ve genel vücut görünümünü ciddi şekilde bozmaktadır. Bu durum kadın vücudunda formun temel öğesi olan kıvrımların kaybına ve hantal bir biçime neden olurken erkek vücudunda da göbek ve uyluk bölgelerindeki yığılmalarla kendini göstermektedir. Her iki cinsiyet için de hoşnutsuzluk kaynağı olan bu görüntüler kilo vermeye rağmen kalıcı olabilmektedir.

Günümüzde lokalize yağlanmalar ve bunlara bağlı biçim bozukluklarının tek geçerli tedavisi “liposuction” adı verilen işlemdir. Liposuction, uzaklaştırılacak olan yağ dokusunun işaretlenerek bazı özel solüsyonlarla şişirilmesini takiben “kanül” adı verilen ince metal tüpler yardımıyla parçalanması ve vakumla bu parçalanmış dokuların çekilmesi işlemidir. Bu operasyon tamamıyla yağ dokuya sınırlı bir işlem olup derin dokular ve cilt tamamen korunurken, yağ dokusuna planlı bir şekilde hasar verilmektedir. Ciltte sadece 3 mm.’lik bir kesi yapılmakta ve işlemin geri kalan kısmı tamamen bu kesiden girilerek yapılmaktadır.

Liposuction işlemi iki türlü fayda göstermektedir: Bunlardan birincisi yağ dokusunun fiziksel olarak uzaklaştırılmasıdır. İkinci ve daha önemli olan etki ise yağ dokusunun gördüğü hasar sonucu bu bölgede yara iyileşmesinin tetiklenmesi ve bu süreç sonunda dokunun daha gergin, daha düz bir hale gelmesidir. Ayrıca ciltte “selülit” görüntüsüne neden olan çeşitli doku bağlantıları da kırıldığından bu konuda da oldukça belirgin iyileşme sağlanmaktadır. Günümüzde klasik liposuction işlemi ultrasonik dalgalar ve laser ile kombine edilebilmekte ve bunların cilt üzerindeki sıkılaştırıcı etkilerinden faydalanılmaktadır. Ancak gözle görülür iyileşmede esas rol yine liposuction’ ındır.

Liposuction operasyonu, uygulanacak alanın genişliğine göre genel yahut lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Sınırlı uygulamalarda hastane yatışı gerekmez ve hasta saatler içerisinde evine yahut işine gidebilir. Ancak geniş uygulama alanları, büyük volümler sözkonusu ise genel anestezi ve bir günlük hastane yatışına gerek görülebilir. Liposuction, karın germe, meme operasyonları, kol-bacak operasyonları gibi işlemlerle kombine olarak yapılabilmektedir. İyileşme süreci oldukça sakin ve ağrısızdır. İşlemi takip eden ilk birkaç günde bölgesel morarmalar ve dokunmada hassasiyet olabilmekte, ancak bunlar hızla iyileşmektedir. Liposuction, hastanın günlük ve sportif aktivitelerinden geri kalmasına sebep olmaz.


Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
Telefon: +90 212 2 800 800
Mobil: +90 506 776 93 33
Online Randevu İçin Tıklayınız